دانلود*بررسي زندگينامه و تفکر و فلسفه سياسي ايمانوئل کانت*

بررسي زندگينامه و تفکر و فلسفه سياسي ايمانوئل کانت|aqe50685718
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسي زندگينامه و تفکر و فلسفه سياسي ايمانوئل کانت هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

فهرست

عنوانپيشگفتارزندگينامهکانت چه مي گويد؟قانون آزادي، حکومت جمهوري و صلح جاودانمنابع

پيشگفتار

ايمانوئل کانت (Immanuel Kant) در 1724 در پروس شرقي متولد شد.زندگي او خالي از فراز و نشيب بود . ازدواج نکرد ، از زادگاه خود هرگز زياد دور نشد و در آنجا مدت 27 سال استاد منطق و فلسفه بود.کانت معتقد بود گزاره هايي وجود دارد که عقل توانايي داوري در مورد آنها را ندارد مثلا اگر بگويي جهان آغازي در زمان داشته يا بگويي چنين آغازي نداشته است ، هيچ يک از اين دو بي معنا نيست و عقل نمي تواند ميان اين دو يکي را برگزيند .همچنين او به اين نتيجه رسيده بود که عقل و تجربه هيچ کدام مبناي محکمي براي دعوي وجود خدا نيست . آنجايي که پاي عقل و تجربه مي لنگد خلايي پديد مي آيد که مي توان با ايمان پر کرد. کانت معتقد بود فرض بر وجود خدا يک ضرورت اخلاقي است. يعني وجود خدا يا عدم وجود او با اينکه غير قابل اثبات است به خاطر اخلاق بايد فرض گردد. همچنين او باور داشت که بايد مباني ايمان مسيحي را نگه داشت. تفکر کانتي خطوط ممنوعي را براي عقل نشان مي دهد که نبايد انسان خطر ورود به آنها را بر خود هموار کرد و گرنه خطر فرو رفتن در اوهام در کمين است. کانت نشان مي دهد عقل نمي تواند از حدودي فراتر رود بي آنکه به هذيان گويي و تناقض منجر شود چنانکه عقل در اثبات حقايق مابعدالطبيعي هميشه تناقض هايي را ايجاد مي کند.کانت به اين نتيجه رسيد که علم انساني به جهان پديداري (اشيا آنگونه که پديدار مي شوند يا جهان در نظر ما ) مي پردازد و دين به آنچه في نفسه در جهان غير قابل شناخت است مي پردازد ( اشيا آنگونه که واقعا هستند يا جهان في نفسه) پس علم و دين حاجتي به تعارض با هم ندارند . اما اگر آنچه مي توانيم تجربه کنيم جهان پديداري است پس چگونه مي توانيم به وجود عالم في نفسه اطمينان داشت ؟پرسش هاي مهمي که کانت مطرح مي کند شامل موارد زير است :1.درباره جهان چه مي توانم بدانم ؟2.چه بايد بکنم ؟3.حق دارم به چه چيز اميدوار باشم ؟

بر روي سنگ قبر کانت حک شده است : دو چيز ذهن مرا به بهت و حيرت مي اندازد و هر چه ژرفتر مي انديشم بر شگفتي ام مي افزايد : يکي آسمان پرستاره اي که بالاي سر ماست و ديگري موازين اخلاقي که در دل ماست.